Banner Top
Log In

Bay Türkiye ve Bayan Türkiye yarışması için başvuru kabulleri açıldı.

Türkiye’nin ulusal tanıtım iş koluna yeni modeller kazandırmak ve Türkiye’yi yurt dışındaki yarışmalarda temsil edecek rol modellerini seçmek için düzenlenecek Ulusal yarışmaya başvuru için kabuller açıldı.

BURSA – Türkiye’nin ulusal tanıtım iş koluna yeni modeller kazandırmak ve Türkiye’yi yurt dışındaki yarışmalarda temsil edecek rol modellerini seçmek için düzenlenecek yarışmanın basına yönelik tanıtım sunumu 14 mayıs 2018 Pazartesi günü Bursa Almira Otel Panorama salonunda gerçekleştirildi.

Yarışmanın küresel kapsamda lisanslarını yöneten RCA Global Empire Pageant Co. adına hareketle Türkiye franchise haklarının sahibi Osman Akar ve ortağı Ümit Can Tutar sahipliğinde gerçekleşen sunumda, RCA Global Empire Pageant Co. Türkiye Yönetmeni Can Taylan, Yardımcısı Su Hüseyinoğlu, ve Kulis yönetmeni Erdal Dinçer’de hazır bulundu.

IMG_1604 IMG_1640 IMG_1874

Sunucu Salih Adıbüyük tarafından sunulan programda ‘Bayan Türkiye’ unvanını temsilen profesyonel modeller Tuğçe Şen, Ebru G. Hasanova, Sibel Dalgıç ve Bay Türkiye unvanını temsilen Cem Şentürk, Armağan Gur ve Adem Arslan, basın fotoğrafçılarına poz verdiler.

IMG_1519 IMG_1529 IMG_1537 IMG_1582

Sunumda 4 profesyonel modelin görev aldığı bir de moda kısa gösterisi yer aldı. Profesyonel rol modelleri Başak Demirci, Emre Şahin, Merve Büşra Demir, Oğuzhan Kılıçarslan tarafından sunulan gösteride moda tasarımcısı ve üreticisi Merve Dilan Turan’ın 4 parçadan oluşan yeni sezon özel ürünleri tanıtıldı.

Gösteri ve sunumun arka planında ise Mücahit Pehlivan, Onur Kurnaz teknik hizmetleri sağlarken, fotoğrafçı Doruk Baş ise basın sunumunun fotoğraflarını kaydetti.

Tanıtım sunumunda yarışma hakkında özet bir bilgiler veren Osman Akar; ‘Bay Türkiye’ ve ‘Bayan Türkiye’ unvanlarını bir yıl süresince taşıyarak, hem ülkemizde hem de uluslararası yarışmalarda görev alacak adayların 2018 yılı başvuru kabullerinin başladığını duyurdu.

Akar’ın bildirdiğine göre bir hafta içinde bayan ve bay adaylar Türkiye’nin tüm illerinden doğrudan Web Site üzerinden yarışmaya başvurularını yapabilecekler.

Bunun için bayan adaylar www.missglobeturkey.com erkek adaylar ise www.misterturkey.org sayfasını ziyaret ederek orada yer alan katılım koşullarını inceleyip, doğrudan bilgilerini girerek işlemi gerçekleştirmiş olacaklar.

Bir merkezde toplanacak bu veriler kurulacak uzman bir yargıçlar kurulu tarafından incelenerek, her ili temsil edecek bay ve bayan adaylar belirlenecek.

Akar yarışmanın gerçekleşmesi için pek çok meslek disiplininden hizmete ürüne ve paraya ihtiyaç olduğunu ifade ederek, tüm kesimlerden yarımaya destek olmalarını istedi. Akar, “ Siz destek verin ki; bizimde sizlerin tanıtımı için geniş bir platform yaratalım ve markalaşmanız için elimizden gelen çabayı sizlere sunalım” dedi.

IMG_1906

Sunumda söz alan RCA Global Empire Pageant Co. Türkiye Yönetmeni Can Taylan Türkiye’nin gösteri ve tanıtım konusundaki eksikliğine vurgu yaparak, “Ne yazık ki ülkemiz eğlence de pavyon kültürünün üzerine çıkamadı” dedi.

Taylan sözlerini şöyle sürdürdü: “Tanıtımda ise istikrarlı ve planlı ilerleyemedik, böyle olunca modayı Paris’ten ve İtalya’dan, eğlenceyi ise OSCAR törenlerinde seyreden bir toplum olmanın ötesine geçemedik, Dünyanın en büyük moda dergisi Türkçe sürümünü yayınlamaya başladı, ancak tanıtım sunumunu İstanbul’da değil, Paris’te yaptı. İstanbul’dan jet sosyete uçakla Paris’e götürüldü ve sonra yine uçakla İstanbul’a getirildi. Modanın merkezi Paris’e Moda satamayacağımıza göre bu kafa, nasıl bir kafa” diye sordu.

Bari bu dergiyi Türkiye’de değil, oldu olacak Paris’te Türkçe olarak yayınlamayı deneselerdi(!) daha isabetli davranmış olurlardı. Bu kimliksizlik her alanda yaygın ve bu ülkemizin de halkımızın da adını batırıyor.

O kadar kopyacı olduk ki, pek çok yarışmada verdiğimiz ödüllere bile özgün bir ad koyamadık ve medyada bu konuda sığ bir kültür erozyonu ile ‘medyanın Oskar’ı’ tekstilin Oskar’ı, gibi içi boş ödülleri duyurarak sanki her ödülün adı Oscar’mış gibi sığ bir algı yaratıp, ‘Amerikan Akademi Ödülleri’nin kötü bir kopyacısı olduk.

Üzücüdür ki her alanda bu sığlığımız devam ediyor, Bu girişimle bu algıyı umarım ki yıkmak için bir çaba içinde olacağız. Bu yüzden medyanın olayları sunarken kullandığı dilin ve sözlerin büyük önemi var. Olayları başkalarının dilinden aşırılmış sözleri halkımıza sanki bilimsel kavrammış gibi sunarak değil, Kendi ana dilimizde sunmamızın önemi var.

Aksi taktirde özümüzü korumak ve varlığımızı bu topraklarda sürdürmek bile olanaksız hale gelecektir. Girişimcilerimizde başkasının kopyacısı olmaya değil, yeni bir olgunun yaratıcısı olmaya aday olmalıyız.

Sinema yarışmalarında da aynı düşüş ne yazık ki devam ediyor.

Ne sinemamızın adı olan Yeşilçam kavramını yaşatabildik, Ne ALTIN KOZA’’yı yaşatabildik (!) Ne de ALTIN PORTAKAL’ı hak ettiği yere taşıyabildik” dedi.

Sunumda, Kulis Yönetmeni Erdal Dinçer’de bir konuşma yaptı ve küresel bazda Globe yarışmalarının uluslar arası etkinliklerinde de yıllardır görev yaptığına değinerek, son iki yıldan beri bunu ‘Ferhan Aral Creative®’ markası altında kurumsal olarak sürdürdüklerini ifade etti.

Yarışmanın küresel etkisinin zaten bilindiğine vurgu yapan Dinçer, “Ancak ulusal çapta uzun bir aradan sonra tekrar etkin olmak önemli bir karardı. Nihayet bu kararı RCA Global Empire Pageant Co.’nun başkanı Rasim Aydın’ın almış olmasından dolayı memnunuz.

Yarışma düzenlemek zor ve yorucu bir iş, tabi iş kesimlerinin bunu desteklemesi ve kendi üretimlerini de bu yolla tanıtmaya yönelmeleri gerekir.

Ülkemizin fason üretime yönelik yapılanmış olan tekstil iş kolu ve hazır giyim kesimi umarım bu fırsatı önceden görür ve küçük markaları tanıtıp büyütmede bu aracı iyi kullanır.

Çünkü fasonculuğun geleceği fiyat rekabetine bağlıdır. Maliyetleriniz arttığın da artık ucuz üretemediğinizde markalar daha ucuz üreten ülkelere yönelecektir.

Dikkat ederseniz fasoncularımız bile maliyetler içeride artınca soluğu Çin’de Tayvan da aldılar. Yani doğru adımları zamanında atamadığımızda kendi ülkemizde fasoncu bile olmamıza olanak yok” dedi.

Dinçer daha sonra şunları söyledi: “Kendi paramızın değer kaybetmesine dayalı ve teşvikle bir yere kadar. Artık tekstilcilerimiz, hazır giyim üreticilerimiz kendi ayakları üzerinde durmayı başarmalı bunun yolu marka yaratmaktan ve yaşatmaktan geçiyor.

Bizim hazır giyim kesimimiz, mutlaka kendi markalarını geliştirmek ve buna emek vermek zorundadır. Bu alanda Çin’in atılımlarını görüyoruz.. Hem fason üretiyor hem de küresel büyük yarışmaları ülkesine çekti ve kendi markalarını geliştirmek için bu gösterileri destekliyorlar. Bunu yaşayarak görüyoruz” dedi.

Ekran Resmi 2018-05-29 13.51.00 Ekran Resmi 2018-05-29 13.50.50

Öte yandan yarışmanın basın sunumunu Almira Otel, Nihan Ural Desing, 21Gramarthouse, Pro Makeup Artis Gökhan Ciğeroğlu, MDT Desing, Mürsel Ay Photographer, Nilüfer Doğa Resturand, Haber16.com, Tele16.com, Yürek Tekstil, Salon M&K, CMD Market ‘in desteklediği öğrenildi.

Basın sunumunda etkinliğin sahipleri Osman Akar ve Ümit Can Tutar’ın özel konukları; Gökhan Ciğeroğlu, Merve Büşra Demir, Hilal Akın, Kadriye Demir

Model Halil Demirkıran, Gül Umut Tüzüner, Mustafa İlhan’da vardı.

Basın sunumunu kamuoyuna duyurmak üzere Bursa Haber gazetesinden Ersel Nalbant, Haber16.com’dan Zekeriya Taştan, Tele16.com Mustafa Özgör, Adress Dergisi’nden Aykut Çavdar’ında Panorama salonunda olduğu görüldü.

 

Tagged under

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul

Banner 468 x 60 px