Banner Top
Log In

British Steel’i OYAK mı satın alıyor..

OYAK, demir çelik sektöründe bölgesel liderlik hedefi doğrultusunda, İngiltere başta olmak üzere Fransa ve Hollanda’da üretim faaliyetleri bulunan, İngiliz sanayi devi British Steel’i satın almak üzere ön anlaşmaya vardı. İngiltere’nin 150 yıllık köklü çelik şirketi British Steel, 4,5 milyon ton/yıl ham çelik üretim kapasitesiyle başta ray ve yapısal çelik olmak üzere 1500’e yakın izlemcil öneme sahip kaliteli uzun çelik üretiyor.

ISTANBUL- Demir çelik sektöründe bölgesel liderlik hedefi doğrultusunda varlıksal büyüme seçeneklerini değerlendiren Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), İngiltere başta olmak üzere Fransa ve Hollanda’da üretim faaliyetleri bulunan, İngiliz sanayi devi British Steel’i satın almak üzere ön anlaşmaya vardı.

150 YILLIK KÖKLÜ ŞİRKET

İngiltere’nin 150 yıllık köklü çelik şirketi British Steel, 4,5 milyon ton/yıl ham çelik üretim kapasitesiyle başta ray ve yapısal çelik olmak üzere 1500’e yakın izlemcil öneme sahip kaliteli uzun çelik üretiyor. Bünyesinde mühendislik ve proje yönetimi şirketleri de bulunan British Steel, köklü geçmişi ve bilgi birikimi ile yüksek değer yaratma yeteneklerine sahip. Merkezi İngiltere Scunthorpe’ta bulunan ve dünya genelinde yaygın müşteri ağına sahip olan bütünleşik çelik üreticisinin ürünlerinin kullanıldığı önemli projeler arasında Londra Heathrow Havalimanı ve Londra Olimpik Stadı’nın yanı sıra ülkemizden de İstanbul Havalimanı yer alıyor.

Yönetsel nedenlerle 21 Mayıs 2019 tarihinde parasal darboğaza giren ve aynı tarihte yasal kurumlarca satışa çıkarılan şirkete, başta Avrupalı üreticiler olmak üzere dünya genelinden 80’e yakın çelik üreticisi alıcı oldu. Görüşmeler süresince tüm paydaşlar British Steel’in ortak gelecek öngörüsüne ilişkin isteklerini sözlü ve yazılı olarak beyan ettiler.

DEVİR TESLİMİN 2019 YILI İÇİNDE YAPILMASI BEKLENİYOR

OYAK’ın sahibi olduğu Ataer Holding, British Steel için sunduğu gelecekle ilgili izlem planı ile verilen diğer teklifler arasından sıyrılarak, 2 aylık süre boyunca detaylı parasal, yasal ve operasyonel inceleme yapacak tek şirket olma hakkını elde etti. Bu hakkını kullanacağı sürece British Steel’in gelecekteki başarısında önemli rolü olacak olan müşterileri, ürün ve hizmet sağlayıcıları ve çalışanları ile yakın söyleşiler yapılacak. Detay inceleme sürecinin 2019 Ekim ayında tamamlanması ve başarıyla sonuçlanması halinde devir teslimin 2019 yılı içinde yapılması bekleniyor.

DÜNYADA FIRSAT OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZ ADIMLARI ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, yeni yatırımla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu OYAK olarak, ülkemizin her alanda dünya liginde oyunculara sahip olmasının önemine inanıyoruz. Bu doğrultuda Türk çelik sektörünün son yıllardaki en büyük başarılarından birine imza attık ve İngiliz sanayi devi British Steel’i satın almak üzere ön anlaşmaya vardık. Büyüme odaklı geleceğe bakışımızla ülkemizde ve dünyada fırsat olarak gördüğümüz adımları atmaya devam edecek ve üyelerimize sürdürülebilir yüksek gelir sağlamak adına yatırımlarımızı sürdüreceğiz.”

OYAK Maden Metalürji Grup Başkanı Toker Özcan “İngiliz sanayi tarihinin gelişiminde önemli bir yere sahip olan British Steel’in alımı ile iş topluluğumuz değer zincirindeki etkinliğini geliştirirken, son ürün listesinde yeralan katma değerli ürünlerin ağırlığını daha da artıracaktır. OYAK Maden Metalürji Grubu olarak, Dünya ölçeğinde demir çelik sektörünün devleriyle yarışan, kalitemizle kendimizi dünyada kabul ettirmiş, aranan, tercih edilen bir markayız. Önümüzdeki dönemde de pazar payı yönetimine verdiğimiz önem ile küresel piyasalardaki her türlü gelişmeyi etkin bir şekilde izleyecek ve hedeflerimize katkı sağlayacak izlem doğrultusunda atılımları hızlı biçimde hayata geçirmeye devam edeceğiz. Bu süreçte British Steel’in Ataer çatısı altına alınması, iş topluluğumuzun gelecek planları içinde attığı ilk adım olup; önceliğimiz bu üretim sahasındaki üretim kapasitesini artırmak ve temiz çelik üretimine yatırım yapmak olacak” diye konuştu.

Apologies, but no related posts were found.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul

Banner 468 x 60 px