Banner Top
Log In

GATA çaputa mı teslim edildi.

Askeri Hastanelerin Sağlık Bakanlığına bağlanması kapsamında devir teslim töreni yapıldı. Siyasete bulaştırılmış dini bir akımın çaputa sarılmış temsilcisi  görünümünde bir kadının atanması dini yobazlıoğın devleti nasıl esir aldığının en ileri görüntüsü olarak hafızalara kazındı. Çeşitli çevreler olayı kendi bakış açılarına göre yorumlarken, bilgisi kendinden menkul cemaatlerin durumdan memnun olduğu gözlendi. Gericiliğe karşı olan kesimin yorumlarında ise olay “GATA Çaputa teslim edildi, ancak bu böyle sürdürülemeyecektir” yorumları yapılmaya başlandı. 

Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı.

669 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Askeri Hastanelerin Sağlık Bakanlığına devri kapsamında düzenlenen devir teslim töreninde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, GATA Komutanı Tümamiral Prof. Dr. Hayati Bilgiç ve GATA Başhekimi Tuğgeneral Prof. Dr. Ufuk Demirkılıç GATA personeli ile bir araya gelerek bu süreçte sunulan sağlık hizmeti ve üniversite eğitimini en üst kaliteye taşımak ve bir arada çalışmak konusunda birliktelik mesajı verdiler.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cevdet Erdöl konuyla alakalı yaptığı açıklamada “669 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Askeri Hastanelerin Sağlık Bakanlığına devri işlemi ülkemiz için, milletimiz için hayırlara vesile olsun.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, GATA’nın akademi ve eğitim tarafını yürütecek. Üniversitemizin artık Ankara’da Gülhane Tıp Fakültesi, Hemşirelik Yüksek Okulu, Meslek Yüksek Okulu ve Yeni bir Enstitüsü daha oldu. İlaveten GATA’nın misyonuna uygun kimi tıp branşlarına hava ve uzay hekimliği, harp cerrahisi, sualtı hekimliği, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehditlere karşı savunma gibi hizmetleri yürütme yükümlülüğü de üniversitemize verildi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi  “köklü mazisi” olan bir üniversite. SBÜ, Gülhane misyonunu da üzerine alarak yarınlara daha da güçlü olarak yürüyecek ” şeklinde konuştu.

Olayın hızla yürürlüğe sokulmasında sonra toplumun farklı kesimlerince  farklı tepkiler yükseldi. Giriciliğe karşı çevreler, bu uygulamayı şidddetle kınarken, Birlik beraberlik mesajı ile yaratılan atmosfer kullanılarak, ülkenin uçuruma doğru hızla  ilerlediği ileri sürülerek, dogmayı kendine referans alanların bilim dünyasında yerinin olmayacağı vurgulandı. Bedevi öykülerini kültür sananların bilim karşısında er veya geç yıkılmaya mahkum olduğu vurgulandı. Hükümetin geçtiğimiz günlerde yaşadığı dini terör kalkışmasından hiçbir ders çıkarmadığının anlaşılmaya başlandığını  ve hükümet karşıtı çevrelerin olağanüstü hal kapsamında uygulanan bu  sorumsuz  davrdanışlarla halk desteğini kaybetmeye devam edeceği ve halkı ise din eksenli olarak bölmeye devam edeceği vurgulandı.

Tagged under

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul

Banner 468 x 60 px