Banner Top
Log In

Haydutlar Gerçek Seyidoğlu® Markasının bir harfinin yerini değiştirerek, TPE desteği ile çalmışlar.

İçinde hamile bir kadının da bulunduğu araca saldıran çakma Seydioğlu Baklava’nın sahipleri Hasan ve Hüseyin Sel adlı haydutlar mahkeme tarafından tutuklanırken, şehir haydutlarının sahibi olduğu (SEYDİ OĞLU) markasının da Orijinal ve gerçek (SEYİDOĞLU®) markasının müşterisini çalmak için TPE desteği ile yaratılmış çakma bir marka olduğu ve haydutların bu yol ile yıllardır iyi para yaparak etraflarında terör estirdikleri öğrenildi.

Gerçek Seyidoğlu’nun ta başından beri TPE nezdinde girişim yaparak hak sahipliğini gerekçe gösterip bu adın kendi adlarına neredeyse birebir benzemesinden dolayı hem TPE nezdinde itiraz ettikleri, hemde yüksek kurula itiraz ettikleri ve bu kişiler markamızı taklit ederek haksız kazanç elde etmek istiyorlar ve yapacakları yanlış bir hareket markamıza zarar verir diye savunma yaptıkları ve buna rağmen TPE’nin SEYDİ Oğlu adını tescil ederek haydutlara sınırsız bir destek sağladığı ortaya çıktı. Gerçek SEYİDOĞLU® markasının Sahipleri ise TPE de istedikleri sonucu alamayınca bu kezde haydutların bu markayı kullanarak şube açtıkları her şehirde dava açmak suretiyle sorumlu davrandıkları, ancak ciddi harcama yaparak haydutlar nedeniyle mali kayba uğradıkları öğrenildi.

Gerçek Seyidoğlu® Baklava’dan marka değerlerine zarar verdiği gerekçesiyle açılan davanın ise Türk hukuk sisteminin çalışmaması nedeniyle yıllardır sürdüğü öğrenildi. Çeşitli uzmanlar konuyu yorumlarken, –Türkiye’de gerçek bir markaya sahip olmanızın bir anlamı yok, çünkü TPE’nin marka koruma diye bir derdi yok. Kim başvurursa hemen tescil edip aldığı paraya bakıyor. TPE nin sicilinde böyle binlerce sahte ve çakma söz, marka diye tescilli durumda. Bu yüzden suçlu aranıyorsa önce TPE de aranmalı– diyorlar.

Öte yandan önceki gün yeni bir sahtecilik başvurusu daha gündeme girdi. geçmişteki itirazlarında sürekli vurguladıkları olay başlarına gelen gerçek Seyidoğlu® Baklavaları, geçen yılın Şubat ayında şirket isminin benzerini kullanarak şirketin markasına tecavüz ettiği gerekçesiyle şikayetçi olduğu Seydioğlu Baklavaları için yeniden mahkemeye başvurdu. Seyidoğlu’nun sahipleri bir anlamda bu başvuru da işte size bahsettiğimiz durum ortaya çıktı ve haksızlığa uğradık. artık görün ve bizim adımızı TPE desteği ile sahte biçimde kullanan haydutları durdurun demiş oldu. Seyidoğlu baklavaları, Bakırköy 1. Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda süregiden zararın artmaması için ihtiyati tedbir kararı çıkarılmasını da istedi.

Başvuru dilekçesinde şöyle denildi: “Davalının müvekkilin markasına tecavüz ettiği ve davalının marka kullanımıyla haksız rekabet teşkil eden eylemlerde bulunduğunu öne sürmekteyiz. sosyal medya başta olmak üzere yazılı ve görsel medyada geniş yer bulan ve 06.07.2019 tarihinde meydana gelen üzücü bir olay müvekkilin davasının haklılığını ortaya koymaktadır. Davalı şirketin yetkililerinin trafikte seyreden ve hamile bir kadın tarafından sürülen bir arabanın önünü kesmiş, hakaretler ederek sürücünün aracına zarar vermiştir. Olayın görüntülerinin sosyal medyada hızla yayılmasının ardından söz konusu fiili gerçekleştiren kişilerin davalı SEYDİOĞLU’nun kurucusu ve yetkilileri oldukları anlaşılmıştır.”

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER YANLIŞ FİRMAYA YÖNLENDİRİLDİ

“Davalının markası ile müvekkilin markasının arasında yalnıza bir harf farkının bulunması ve davalının markasını müvekkilin markasına yaklaştırarak kullanması nedeniyle vatandaşlar nezdinde karışıklık oluşmuştur. Olayın sosyal medyada infial yaratması üzerine, tepkilerini göstermek isteyen vatandaşlar müvekkil şirketi defalarca aramış ve tepkilerini müvekkil şirket çalışanlarına yöneltmişlerdir. Müvekkil şirket sosyal medyada hedef gösterilmiş ve ürünlerinin boykot edilmesi istenmiştir. Neticeten müvekkil; ciddi bir itibar kaybına ve telafisi imkânsız zararlara uğramıştır. Tüm bu hususlar –bilirkişi raporu ile de sabit olduğu üzere- davalının müvekkilin markasını taklit etmesi yüzünden meydana gelmiştir.

Bu kapsamda; Sayın Mahkemenizden; Davacının sınai mülkiyet hakkına tecavüz teşkil eden fiillerin önlenmesini ve durdurulmasını, davacının kullanımında olan tabela, broşür, kutu, kıyafet, logo başta olmak üzere tecavüz konusunu oluşturan tüm ürünlere el konulmasını, davalının internet sitesinin erişme engellenmesini sağlamak üzere ihtiyati tedbir kararı verilmesini talep ederiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul

Banner 468 x 60 px