Banner Top
Log In

İMİB Başkan Adayı Çevik: “Türk Mermeri Markalaşmalı”

RASIM AYDIN’ın haberi
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği – İMİB, Başkanlığına aday olduğunu açıklayan  Mustafa Selçuk Çevik, iş kesimindeki hedeflerini bir bir anlatmaya devam ediyor. Bu kapsamda KobiSector dergisi aracılığı ile kamuoyuna  bilgi sunan Mustafa Selçuk Çevik, “Türkiye mermer birikimleri ve çeşitliliği bakımından zengin bir ülke Bu üstünlüğümüzü iyi kullanmalı ve uluslararası pazarlara Türk mermeri vurgusuyla markalaşmamız gerekli” dedi.

Çevik, Türk madeninin geleceğe emin adımlarla ilerlediğine dikkat çekerek, “Madencilik iş kolunda doğaltaş üretim kesimi olarak ülke ekonomisine değer katıyoruz. iş kesimimizdeki en büyük eksikliğimizin marka yaratamamak ve doğaltaş kesimi içinde özellikle mermer ürünlerinde sürdürülebilir bir iş lobisi oluşturamamak olduğunu düşünüyorum. Rakip ülkemiz İtalyanların çok tercih edilen markaları var. Amerika’da hemen/hemen her evde Türk taşı kullanılıyor ama bir markamız yok. Bizim Türk mermeri vurgusuyla markalaşmamız lazım. Bu markalaşmayı mermer lobisiyle gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.

Türk mermerinde bir kalite standardının oluşturulması gerektiğini vurgulayan Çevik, şöyle devam etti: “Bizim en çok yönelmemiz gereken konulardan biri de kalite standardını oluşturmak olmalı. Yurt dışındaki alıcıya gönderilen ürünlerin bir standartı olmalı. Fakat bunu oluşturamıyoruz. Bu yüzden Türkiye’deki markalar uzman değerlemesi ile çalışıyorlar. Bunu aslında ihracatçı birlikleri kendi bünyesinde de yapabilir, bir standard geliştirerek kaliteyi sınıflandırabilir.bu  çerçevesinde çalışabilir.”

İhracatçı birliklerinin Ankara ile eşgüdümlü çalışmasının önemli olduğunu kaydeden Mustafa Selçuk Çevik, “Doğaltaş iş kesiminde birliktelik olmadığı için herkes kendi başına bir ilişki kurmaya çalışıyor, bu durum da sektöre katkı sağlamıyor. Bunun için birliklerin hukuki danışmanlarının, maden ve çevre mühendislerinin ve alanında uzman bilim okullarından bilimcilerin de içinde yeraldığı bir ekip kurmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de mermer ürünleri için 4 verimli ticari ürünler sergisinin olduğuna değinen  Çevik, Türkiye’de 4 ayrı ticari ürünler sergisi açmak yerine hem zamandan kazanmak hem de maddi kayıpları önlemek için tek ve büyük bir sergi kurmak gerekir.  İzmir’e alternatif sergi açmanın iş kesimine zarar oluşturduğuna dikkat çeken Çevik, “Bizim ürünlerimiz küçük numuneler ile de satılabiliyor, bu yüzden alım heyetleri yapmak daha az maliyetli” şeklinde konuştu.

DEİK gibi çalışmalıyız

Hiç gitmedikleri ve bilmedikleri ülkelere iş adamları heyetlerini organize etmenin çok önemli olduğunun altını çizen Çevik, “Dış Ekonomi İlişkiler Kurulu (DEİK) bunu çok güzel yapıyor. Bizden iş adamlarını topluyor, muhatap ülkelerle görüşüp oradan da iş adamları topluyor, bir otelin konferans salonunda bir araya getiriyor. Gelen iş adamları ne istediğini biliyor, yüz yüze görüşme olanağı buluyor” ifadelerini kullandı.

Amerika’da Türkiye bağlantılı veya bağımsız 100’ün üzerinde Türk mermer firması olduğu bilgisini veren Çevik, yeni pazarlar ile ilgili şu bilgileri verdi: “yasa ve yönetmeliklerin belli olduğu her yerde Türkler var. Latin Amerika’ya çok yabancıyız. Latin Amerika’da Ekonomi Bakanlığı’nın da uygun gördüğü yerlerde Türk Ticaret Merkezleri kurulabilir. Çünkü oralarda yokuz ve ihracatımız da günden güne düşüyor. Bu pazarlar bizim bulunmamız gereken yerler. Avustralya’da da çalışmalar yapabiliriz. Türk firmaları yavaş yavaş Avustralya pazarını tanımaya başladı. Ama bizim bu kadar çeşitliliğimiz varken İtalyanlar yine bizim önümüzde.”

İş kesiminin 2017 değerlendirmesini yapan Çevik, en çok ihracat gerçekleştirilen pazarlar hakkında bilgi verdi. Çevik, “İlk 11 aylık rakamlara göre, hem doğaltaşta hem de mineral ihracatında en büyük pazarımız uzunca süredir Çin Halk Cumhuriyeti. Çin’e 882 milyon dolar doğaltaş, 666 milyon dolar mineral ihracatı gerçekleştirdik. Doğaltaş ihracatında Çin’i 269 milyon dolarla ABD ve 97 milyon dolarla Suudi Arabistan takip etti. Mineral ihracatında ise 206,7 milyon dolarla Belçika ve 140 milyon dolarla İtalya Çin’i izliyor” diye konuştu.

Mustafa Selçuk Çevik İMİB başkan adayı

Tagged under

Apologies, but no related posts were found.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul

Banner 468 x 60 px