Banner Top
Log In

Katar pes eder mi?

KATAR krizi Donald Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinin hemen ardından patlak verdi. Suudi Arabistan’ın başı çektiği 5 ülkenin ambargo kararı ile başlayan krize 10. ülke dahil oldu. Şu anda Katar ile sınırlarını kapatıp uçuşları durduran ülkeler listesinde şunlar var: Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Yemen, Libya, Maldivler, Moritanya, Mauritius ve Senegal. Ortadoğu’da patlak veren en büyük ve en sıradışı bu krizde Katar’a diz çöktürmek mümkün olur mu? Katar’a hangi ülkeler yardım eder, gıda ve yiyecek durumu ne? Gelin hem Katar’ı görelim hem de ekonomik durumlarına bir göz atalım.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler2 milyon nüfuslu süper zengin ülke : Katar 2,7 milyon nüfusu ve 11 bin kilometrekaralik ölçümü ile Basra Körfezi’nin en küçük ülkelerinden biri. Kişi başı gelirde 129 bin dolarla dünyanın en zengin ülkesi olan Katar’ın yurtdışında müthiş varlıkları var. Dünyadaki sayılı doğalgaz kaynaklarından birine sahip olan Katar hükümeti dünya devlerine hatırı sayılı yatırımlar yapıyor.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerDünyaları aldılar : Katar’ın yurtdışındaki varlıklarını Katar Yatırım Kurumu (QIA) yönlendiriyor. 2005 yılında kurulan QIA bugüne kadar bir çok deve yatırım yaptı. Volkswagen’in yüzde 17’si, Rus petrol şirketi Rosneft’in yüzde 9.75’i Katar’a ait. Katarlıların Volkswagen’deki hisselerinin toplam değeri 11 milyar dolar. Rosneft’teki varlıklarının toplam değeri ise 6.8 milyar dolar.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerDEV MARKALARDA HİSSELERİ VAR : Shell, Tiffany ve Glencore gibi devlerde de hisseleri bulunuyor. Katarlılar 2011 yılında Fransa’nın köklü takımlarından Paris Saint Germain’i satın aldılar.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerLONDRA’NIN YARISI KATAR’IN : 2014 yılı verilerine göre Katar’lıların İngiltere’deki yatırımlarının değeri 35 milyar poundu buluyor. Londra’nın Canary Wharf bölgesinde bir çok gayrimenkulleri bulunuyor. Londra Heathrow Havalimanı’nın yüzde 20’si Katarlılara ait. Abartısız İngiltere’nin başkentinin yarısı Katar’ın demek mümkün.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerABD’DE DE SATIN ALIYOR : QIA New York’ta 2015 yılında bir ofis açtı. Katar 2020’ye kadar ABD’ye 35 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Katar LNG ihracatının yarısından fazlasını Asya ülkelerine yapıyor. Singapur’un meşhur Asia Square Tower’ını 2.5 milyar dolara Black Rock’tan satın aldılar.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerTÜRKİYE’YE EN ÇOK YATIRIM YAPAN ÜLKE : 2016 yılında Türkiye’ye en çok yatırım yapan 7. ülke Katar oldu. Hollanda 956 milyon dolar ile Türkiye’ye yapılan doğrudan yabancı yatırımlarda zirvede yer aldı. Katarlı şirketler ise yaptıkları 375 milyon dolarlık yatırımla 7. sırada yer aldı. 2016 yılında Türkiye Katar’a 421 milyon dolarlık ihracat yaptı. Buna karşın Katar’dan yapılan ithalat ise 271 milyon dolar oldu.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerDIGITÜRK VE FİNANSBANK’I KATAR ALDI : Türkiye ile Katar arasındaki ekonomik ilişkiler son yıllarda gittikçe sıkılaştı. Katarlı şirketler Digiturk ve Finansbank gibi dev Türk şirketlerini satın alırken Türkiye’de gıdadan inşaata kadar pek çok alanda faaliyet gösteriyorlar.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerKatar’ın Türkiye’ye yatırdığı para şöyle:
Digitürk- 1 MİLYAR DOLAR
Finansbank – 2.7 MİLYAR EURO
ABank – 684 MİLYON DOLAR
Katar merkezli Mayhoola fonu Boyner Grubu’nun yüzde 30.7 hissesini 885 milyon liraya satın aldı.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerKatar’ı Şeyh Hamad Bin Halife Al Sani bulunuyor. Eşi Mozah bint Nasser dünyada şıklığı ve zenginliği ile tanınıyor. Şeyh ve ailesinin Türkiye ile yakın ilişkileri var. 10 ülkenin ambargosu sonrasında ilk gıda ve su görüşmeleri de Türkiye ile yapıldı. Bu krizde Türkiye Katar’ın yanında duracak ve gereken tüm ihtiyaçlarını karşılayacak. Dün Meclis’te öne alınarak oylanan Katar’a asker gönderme kararı da bunun diplomatik lisandaki ilanı oldu.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerKATAR’DA SON DURUM NE : Kriz patlak verdiği anda halk ilk etapta panik havasında marketlere akın etti. Suudi Arabistan’ın Katar’la kara sınırını kapatması nedeniyle karayolu üzerinden ülkeye hiçbir ürün ülkeye giremiyor. Katar yönetimi krize hızla çözüm buldu ve farklı ülkelerle görüştü.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler4 HAFTALIK TAHIL STOĞU VAR : Reuters’a konuşan ve ismini açıklamayan yetkili, yeni anlaşmalar kapsamında ihraç ürülerinin Katar Havayolları’na ait kargo uçaklarıyla ülkeye sokulacağını belirtti. İthal ürünler ülkeye halihazırda limanlar ve havaalanları üzerinden girmeye devam ediyor. Yetkili ayrıca, Katar’da dört hafta yetecek tahıl stoğu olduğunu söyledi.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerİRAN’DAN İLK UÇAK GİTTİ : Komşuları tarafından yalnızlaştırılan Katar’a ilk yardım uçağı da yola çıkıyor. İran yerel medyası, Tahran yönetiminin yiyecek taşıyan ilk kargo uçağını Katar’a göndermeye hazırlandığını duyurdu. Doha yönetiminin, Türkiye ve İran’la gıda temini için görüşmeler yaptığı dün açıklanmıştı. Reuters haber ajansı, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) de Katar’a gıda göndermeye hazır olduğunu ve Doha yönetimiyle görüşmeyi beklediğini aktarmıştı.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler2014’TEN BERİ STOK YAPIYORUZ : Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman es-Sani de Salı günü CNN’e, “2014 yılından bu yana stratejik stoğa sahibiz. Hayatın etkileneceğini düşünmüyoruz” dedi. Katar’da yetkililer, krizin başından bu yana gıda konusunda panik yaşanmaması için halka çağrı yapıyor. Krizin ortaya çıkmasının hemen ardından birçok kişi süpermarketlere ve bakkallara koşarak, stoklamak amacıyla süt ve diğer gıda ürünleri satın almıştı. Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı ise paniği engellemek için sosyal medyada, rafları dolu olan süpermarket fotoğrafları paylaşmıştı.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerKatar krizi nedir : Katar krizi Suudi Arabistan’ın başını çektiği 6 Arap ülkesinin kararıyla başladı. 6 ülke dün sabah itibariyle Katar ile olan tüm diplomatik ilişkilerini kestiler. Hava sahalarını da bu sabah saat 07.00’den itibaren Katar’a kapattılar. Katar’ın diplomatlarına ülkelerini terketmeleri için 48 saat, vatandaşlarına da 14 gün süre verdiler. Suudi Arabistan liman ve hava sahasının yanı sıra Katar’a olan kara sınırını da kapattı.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerKatar krizi nasıl çıktı sebep ne?: Katar’a ambargo kararı alan ülkeler özellikle de Suudi Arabistan bir süredir Katar’ın bazı terör gruplarına maddi destek sağladığı ve İran’la işbirliği yaptığı iddialarını gündeme getiriyordu. Körfez ülkelerinin iddiasına göre Katar İran’la işbirliği halindeydi. Aynı zamanda Körfez ülkelerinin terör grubu olarak tanımladığı Müslüman Kardeşler ve DAEŞ’e maddi destek sağladıkları da iddialar arasındaydı.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerKatar ne diyor? : Katar hükümeti ‘teröre destek verdiği’ iddialarını uzun süredir yalanlıyor ve bu iddiaların hiçbir kanıta dayanmayan mesnetsiz suçlamalar olduğunu söylüyor. Doha yönetiminden yapılan son açıklamalarda da Katar’a karşı bir karalama kampanyası başlatıldığı savunuldu. Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı yazılı açıklamada diplomatik ilişkilerin kesilmesi kararının şaşkınlıkla karşılandığı belirtilirken suçlamalar için “dayanağı olmayan, gerçek dışı iddialar” yorumu yapıldı.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerKatar krizinde asıl mesele İran : Uzmanlara göre Suudi Arabistan’ın başı çektiği Katar karşıtı hareketin asıl hedefi İran’ın bölgedeki nüfusunu arttırmasına engel olmak. Katar’ın İran’la yakın ilişkileri özellikle sünni körfez ülkeleri arasında uzun süredir kriz sebebi.

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler
Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler
Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler
Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler
Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler
Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler
Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler

Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler
Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler
Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler
Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginlerKatar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler
Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler
 Katar pes eder mi? Dünyaları aldılar süper zenginler

Tagged under

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul

Banner 468 x 60 px