Banner Top
Log In

Kimseye acımadı. Ancak ‘bana acıyın’ dedi.

Yılbaşı gecesi Reina’da 39 kişiyi katleden DEAŞ’lı terörist Abdulkadir Masharipov’un, ‘un ilk sözü “Beni öldürmeyin!’ oldu. İrtibatlı olduğu 3 Özbek uyruklu vatandaşın, Hatay’da yakalanmasının ardından paniğe kapılıp Konya’daki hücreyle temasa geçtiği, sonrasında ise Esenyurt’taki hücre evinin tespit edilmesi ile polis büyük bir başarıya imza attı.

28 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov 33

İstanbul Ortaköy’deki Reina isimli gece kulübünde yılbaşı gecesi 39 kişiyi katleden DEAŞ’lı terörist Abdulkadir Masharipov ve beraberindeki 4 kişi, İstanbul Esenyurt’ta operasyonla yakalandı.

15781234_1352210794822313_6033289706993465812_nEdinilen bilgiye göre, katliamın ardından istihbarat birimleri, DEAŞ içindeki haber kaynaklarına “Dikkatli olun” uyarısı yaptı. Teröristin yurtdışına kaçabileceği değerlendirilerek sınırda kaçakçılık yapan kişiler yakın takibe alındı.

100520139etohjgj9dpskk5cHatay polisi, Masharipov’a olay günü ve sonrasında yardım ettiği belirlenen Özbek asıllı 3 kişinin kente geldiğini ve kaçakçılarla temas kurduğu bilgisini aldı. 3 Özbek, Hatay’da yakalanıp İstanbul’a gönderildi.

5 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov222

KONYA’DAKİ HÜCREYLE ‘İLK TEMAS’ YAKALATTI

Kendisine yardım eden 3 kişinin yakalanması üzerine paniğe kapılan Masharipov, kaçmak için Konya’daki DAEŞ hücresi ile irtibata geçti.

2 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov

 

İstihbarat birimleri, bu iletişimden haberdar oldu. Masharipov’un İstanbul Esenyurt’ta olabileceği 5 adres tespit edildi.

3 Reina teröristi Abdulkadir MasharipovBinlardan biri de ‘Özyurtlar Şehir’ adlı site oldu.

1 Reina teröristi Abdulkadir MasharipovPolis kendine has istihbarat yöntemlerini kullanarak gizli biçimde siteyi ablukaya alıp 24 saat nübetle giren çıkanı izledi..  binada oturan polis memurları olup olmadığını arştırdı ve  onlarla bağlantı kurarak binaya gireş çıkışını  normal hale getirdi. Bina güvenliği ile iletişim geliştirerek, güven sağlayarak  sessizce kamera görüntülerini elde edip izledi. ve  katilin sitede yaşadığını gerçek görüntülerle tespit etti.

36 NUMARALI DAİRE

Teröristin 4 gün önce gittiği 36 numaralı daire, Esenyurt’un merkezindeki bir sitede bulunuyor. Dairede 2 oda ve salon içinde bir mutfak yer alıyor. Teröristin kaldığı evin bir odadasında 2 yatak, diğer odada 2 kişilik 1 yatak, salonda ise 2 çekyat bulunduğu görüldü.


4 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov
5 Reina teröristi Abdulkadir MasharipovTüm istihbarat toplandıktan sonra karşılaşılacak risklerde hesaba katılarak operasyon emri verildi.

6 Reina teröristi Abdulkadir Masharipovd 7 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov 8 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov 9 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov 10 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov

Esenyurt’taki 5 ayrı hücre evine, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün tecrübeli operasyon timleri girdi. Kapıların kırılması işlemleri sırasında saldırı ve patlamaya karşı da parça tesirlerini ortadan kaldıran çelik kalkan ve özel örtüler kullanıldı.

Art arda yapılan baskınlarda, Masharipov ile 1 Iraklı erkek ile Afrikalı 3 kadın yakalandı.

11 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov 12 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov

 

 

Iraklı kişinin evi kiralayan Ali Jameel Mohammed, kadınların ise Senegalli Dina A. (27), Somalili Aysha M. (27) ve Mısırlı Tene Trare (26) olduğu anlaşıldı.

13 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov

Şüphelilerin, alışveriş ve yer değiştirmede dikkat çekmemek için siyahi kadınları kullandıkları tespit edildi. Afrikalı kadınların, DEAŞ’a katılacağı öne sürüldü.

 

atak polisi aradı.Görgü tanıklarından İlker Atak, binada sesleri duyunca kavga olduğunu düşündüğünü, gürültü ve bağırtıların 20 dakika sürdüğünü söyledi.

155

 

 

‘GÜRÜLTÜ 20 DAKİKA SÜRDÜ’

Atak, “Gürültüye uyandığımda 23.30 sıralarıydı. Kavga olduğunu düşündüm. 155’i arayıp ihbarda bulundum.

Polis eve girdikten ve zanlıları gözaltına aldı ve sonra olası riskleri gözönüne alarak her tarafı didik didik aradı. Polis önce bir kişiyi dışarıya çıkardı. 20 dakika bağırtı sürdü. Güvenlik kamerası eksiğimiz var. Özel kartla giriş yapılıyor. Son 10 günde siteye çok sayıda siyahi vatandaşın giriş-çıkış yaptığını gördüm” dedi.

27 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov 18

 

 

gözaltına alınanlarSezer Aras ise zanlıların siteden çıkarılış anını anlattı. Aras, “2 zanlıyı çıkardılar. Site sakinleri dışarıdaydı. İkinci zanlı çıkarılırken zanlıya linç girişiminde bulundular. Yerde sürükleyerek çıkarıyorlardı” diye konuştu.

22 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov

 

YATAĞIN ALTINA SAKLANDI

Operasyon sırasında Abdukadir Masharipov’un yatağın altına saklandığı öğrenildi.  Masharipov’un, evde polisleri gördüğü an Türkçe “Öldürmeyin beni” dediği öğrenildi. Teröristin oğlunu başka bir DEAŞ hücre evine gönderdiği belirlendi. Masharipov’un karısı ve kızı geçen hafta Pendik’te gözaltına alınmıştı.

sorgu

 

Oldukça korktuğu da gözlenen katil ilk ifadesinde ise saldırıyı nasıl planladığını, nasıl keşif yaptığını, eylem sırasında ve sonrasında neler yaptığını tek tek polise anlattı.

parmakizi

 

6 SAAT İNCELEME YAPILDI

Reina saldırganı Masharipov’un yakalandığı Esenyurt’taki Özyurtlar N’şehir Sitesi E Blok’taki 36 numaralı daire, polis tarafından didik didik arandı ve parmak izi tespiti gerçekleştirildi.Parmak izleri de tespit edilenlerle uyuştu. Polis, 6 saat evde çalışma yaptı.

 

18 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov 19 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov

15 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov 16 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov

14 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov

 

 Gardırop, içi kadın eşyalarıyla dolu bir valiz, makyaj malzemesi bulundu. Dairede televizyon yoktu. Evde küçük bir masa, açık mutfakta ise bir koli yumurta, reçel, un, tahin ve sıvı yağ dikkat çekti. Dairenin banyosunda ise kullanılmış 6 diş fırçası ve tıraş bıçakları görüldü.

20 HÜCRE ÇÖKERTİLDİ

Masharipov’a ulaşmak için 1 Ocak’tan bu yana İstanbul’daki DEAŞ hücrelerine çok sayıda baskın düzenlendi. Polis Esenyurt, Silivri ve Başakşehir’de 20 DEAŞ hücresini çökertti.

 

Dr.MustafaCaliskan

 

OPERASYONU ÇALIŞKAN YÖNETTİ

Operasyonu bizzat İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan yönetti. Çalışkan, saldırganın tüm bağlantılarının deşifre edilmesi için sağ yakalanması talimatını verdi.

 DEAŞ’ın Özbek yapılanmasına yönelik İstanbul’un 5 ilçesinde düzenlenen operasyonlarda da çok sayıda kişinin gözaltına alındığı, operasyonların sürdüğü öğrenildi
25 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov 26 Reina teröristi Abdulkadir Masharipov
Teröristin kaldığı dairede,mutfak ağırlıklı alışveriş listesi de çıktı. Zerde çaldankakule ve kişnişe,”cevz buva” diye yazılmış cevzi bevvaya çeşitli otve baharatlarla pirinç, sarmısak,bisküvi ve dönerin yanı sıra kadın pedi ve saç kremi de listede yer alıyor.
Reina saldırganı teröristle birlikte 2 tabanca, drone ve 197 bin ABD Doları ele geçirildi. Evde bulunan “Sen çok delisin” ve “Seni seviyorum, Dina” yazılı notlar dikkat çekti.
Tagged under

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul

Banner 468 x 60 px