Banner Top
Log In

Kuraklığa Dayanıklı Çim Geliştirildi.

İki Türk Bitki Bilimci Kuraklığa Dayanıklı Çim geliştirdiler. Çime ‘yaşamda kalan’ sözünün İngilizcesi olan SURVIVOR adı verilerek Treet tarafından ticari ürün olarak belgelendirilip korumaya alındı. Ürünün Akdeniz coğrafyasında yoğun ilgi çekmesi bekleniyor. 

Akdeniz Evrensel Bilim Okulunun Tarım Bölümünden Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve İyileştirme Doktoru, Doçent Songül Sever Mutlu ve yine aynı bölümden Biyoteknoloji ve Genetik Doktoru Profesör Nedim Mutlu, tür olarak sınıflandırılmış Cynodon Dactylon adlı istilacı ottan kuraklığa dayanıklı yeni bir çim geliştirildiler.

Küresel kuraklığın etkilerinin artarak hissedilmeye başlandığı ülkemizde Çim pazarı önemli bir yer tutuyor ve bu pazar genel olarak yabancı kaynaklı üreticelerin elinde bulunuyor.

Cynodon Dactylon aslında Bermuda’ya özgü olmamasına rağmen, Bermuda adı ile tanınıyor. istilacı bir ot olan Bermuda otu,  farklı coğrafyalarda farklı adlarla anılıyor. Cynodon Dactylon’un Vilfa stellata, Bermuda otu, Dhoob, dārvā otu, dubo, köpeğin dişi otu, Bahama otu, şeytan otu, kanepe otu, Hint doab, arugampul, grama, tel otu ve koltuk otu, gibi farklı adlarla biliniyor.

Özellikle yaz aylarında daha az su kullanımı ile yeşil alanların devamlılığını sağlayan çim az su ile kuraklığa karşı direncini koruyor.

 

 

24 Mayıs tarihinde Antalya’da, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mustafa Ünal ve Treet Buba Tarım ve Teknolojileri Açık Ortaklığı, Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Timuçin BİLGÖR’ün katılımıyla gerçekleşen antlaşma töreni ardından Bilgör, konuyla ilgili şu sözleri aktardı:

Özellikle son yıllarda küresel ısınma nedeni ile tüm dünyada yaşanan kuraklık ülkemizi de etkiledi. Suyun her geçen gün azaldığı dünyamızda su tüketimini azaltmak için önlemler almak gerektiğinin farkındayız. Yağmurun yetersiz olduğu özellikle son yıllarda, sulama maliyetleri de oldukça arttı. Özellikle çim alanlarda mevsime göre 1 sulama periyodunda m²ye 25 ile 40 litre su ihtiyacı oluyor.

Coğrafyamızın değişen koşullarına uyumlu yerli çim türlerinin geliştirilmesi için yıllardır çalışan bilimcilerimizi gönülden kutluyorum. Ülkemizde üretilen yabancı asıllı çim türlerine karşılık kendi kalıt kaynaklarımızı kullanarak Akdeniz bölgesi iklim ve toprak koşulları altında geliştirilen SURVIVOR, ilk eşeysiz üreyen yerli çim türü olma özelliğini taşıyor. Eşeysiz üreme bitkilerin kök, gövde, dal ve yaprak gibi kısımlarından ana bitkiden ayrılan doku parçasının gelişmesi ile yeni bitkilerin oluşmasıdır.

Kuraklığa dayanımı yüksek olan Survivor Çim, özellikle yaz aylarında daha az su kullanımı ile yeşil alanların devamını mümkün kılıyor. Az su ile yüksek çim kalitesini devam ettirebilen türler daha az gübre ve biçme gerektirdiğinden, bakım masrafları da önemli oranda azalıyor. Tüm Golf alanları ve spor tesislerinde, park-bahçelerde ve diğer çim alanlarda kullanılabilinecek olan SURVIVOR çim türünün lisanslaması, ülkemizde teknoloji transferi konusunda sayılı örneklerin arasında yer alıyor.

Editörün notu: Türk Bilimcilerin bu çalışması ülkemiz yeni bir ticari ürüne daha sahip oldu. Umarız bilimcilerimiz bundan sonra geliştirdikleri türlere İngilizce değil, Türkçe ad verirler. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul

Banner 468 x 60 px