Banner Top
Log In

Türk askerinin diri/diri yakılmasını görmeyelim diye Youtube, Twitter, Facebook’a girilemiyor.

Dün geceden beri Twitter, Facebook ve Youtube gibi sosyal ağlara erişim sıkıntısı yaşanıyor

Türkiye genelinde sosyal medya erişim sıkıntısı yaşanıyor. Özellikle Facebook, Youtube, Twitter’a dün geceden beri erişim sağlanamıyor. Dün geceden itibaren ortaya çıkan sorun, bazı kaynaklara göre,iki Türk askerinin İŞİD tarafından diri diri yakılmasının görüntülerine erişimi engellemek için yapıldı.

Görüntülere  göre IŞİD’in elindeki esir tuttuğu 2 Türk askerini önce bir demir kafes içinde günlerce aç susuz bekletiyor. Ardından boyunlarına ip bağlayarak köpek gibi elleri ve dizlerinin üzerinde arazide tur attırdıyor. Ardından zemini benzin ile ıslatılmış bir toprak alan hazırlayarak askerleri buraya bağlalıyor. Ardından benzine ateş vererek askerlerimizi üzerlerinde üniformaları ile birlikte diri/diri yakıyor. Görüntülerde tek bir İŞİD katili görünüyor. Katil bu eylemi soğukkanlılıkla gerçekleştiriyor. Eylem sırasında askerlerimizin hiç konuşmadıkları, olayın şoku karşısında kaskatı kesildikleri anlaşılıyor. Ancak etrafta başka İŞİD katillerinin de varlığı anlaşılıyor, çünkü dış sesler kayda girmiş.

Bu görüntülerin sanal medyada yayınlanmasını takiben olaydan haberdar olan çevreler toplumsal medyadan yükselen seslerin bir eyleme dönüşüp daha büyük olaylara meydan vermemesi için Türk halkının bu videolara erişmesini engellemek üzere hükümet ön tedbir alarak videoları toplumsal medyada tarayıp yayınlandığı her bağlantıya erişim yasağı koydu.

Paylaşımın tekrar tekrar/yapıldığının görülmesi üzerine tüm toplumsal medya ağlarına geçici erişim yasağı koydu. Yasak Hükümet tarafından kurumsal bir açıklama ile ilan edilmedi. Ancak kullanıcılar toplumsal medya ağlarına erişemeyince durumu fark ettiler. Kısıtlama ile ilişkin resmi bir açıklama ise yapılmadı. Bazı kullanıcılar Toplumsal medyanın yanı sıra Google ve benzeri birçok siteye ulaşamadıklarını bildiriyorlar.

Sabah saatlerinde facebook’a yönelik erişim sıkıntısı sona erdi. Ancak Youtube ve Twitter’a hâlâ erişim sağlanamıyor.

ŞİMDİ, OLAYLA İLGİLİ ANA HABERİ SİZLERLE PAYLAŞALIM.
IŞİD, 2015 yılında kaçırdığı iki Türk askerini yakarak öldürdüğünü gösteren bir video yayınlarken; Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında esir aldığı Özel Kuvvetler mensubu 2 Türk askerini de başlarına kurşun sıkarak öldürdü. IŞİD, geçen yıl kaçırdığı Serter Taş ile asker olduğunu iddia ettiği Fethi Şahin ve geçtiğimiz ay El Bab bölgesinde rehin aldığı Özel Kuvvetler mensubu Astsubay Kıvanç Kaşıkçı ile Muhammed Duran Keskin’i öldürdü.

IŞİD’in yayınladığı videoda Taş ve Şahin’in yakılarak öldürüldüğü görülürken, El Bab’da rehin alınan Kaşıkçı ile Duran ise başlarına kurşun sıkılarak öldürüldü. Videoda, Kaşıkçı ve Duran’ın El Bab bölgesinde yakalanmalarına dair görüntülere de yer verildi.

TÜRKİYE’DEKİ MİLİTANLARA SALDIRI ÇAĞRISI
‘IŞİD, El Bab’da 2 Türk askerini kaçırdı’ iddiası Öte yandan videoda bir IŞİD militanı Türkçe konuşarak Türkiye’deki militanlarına saldırı çağrısında bulundu. IŞİD, 29 Kasım günü akşam saatlerinde Suriye’nin El Bab kentinin Ed Dana köyü yakınlarında Türk askerlerine saldırarak Özel Kuvvetler Üyesi Astsubay Kıvanç Kaşıkçı ile Muhammed Duran Keskin’i kaçırmıştı. Asker Serter Taş ise 1 Eylül 2015 tarihinden beri IŞİD’in elinde tutuluyordu.

OLAYIN GEÇMİŞİ
IŞİD’in 1 Eylül 2015’te kaçırdığı TSK askeri Serter Taş, hala örgütün elinde bulunuyordu. Askerin babası Aydın Taş, o tarihte Kobisector”e yaptığı açıklamada oğlunun 15 aydır IŞİD’in elinde olduğuna dikkat çekerek, çocuğuna bir an önce kavuşmak istediğini söylemişti. Taş, kısa süre önce oğlunun kurtarılmasıyla ilgili bugün İçişleri Bakanı’yla (Süleyman Soylu) görüşeceğini kamuoyu ile paylaşmıştı.

ASKERLERİN YAKIN ZAMANA KADAR RAKKA CEZAEVİNDE TUTULDUĞU KONUŞULUYORDU.

IŞİD’in 1 Eylül 2015 de akşam saatlerinde Suriye’nin kuzeyindeki El Bab kentinin batısındaki Ed Dana köyü yakınlarında kaçırdığı 2 Türk askeriyle ilgili yapılan kurtarma çalışmaları sonuçsuz kalırken, askerlerin Rakka’da cezaevinde konulduğu öğrenilen bilgiler arasındaydı.

2 askerin kaçırılmasıyla IŞİD’in elindeki tutuklu asker sayısı 3 olurken, IŞİD’in geçen yıl kaçırdığı Türk Asker Serter Taş ise tutuklu bulunuyordu. Bu video ile olayın gerçek ve acı boyutları ortaya çıkmış oldu.

IŞİD, Türkiye’de tutuklu olan militanlarının serbest bırakılması ve Türkiye’nin kendilerine yönelik operasyonları durdurması için 1 Eylül 2015’te 1 Türk askerini öldürmüş ve 1 askeri de kaçırmıştı.

Kilis sınırındaki Şehit Mehmet Hudut Karakolu’nda görev yapan 21 yaşındaki Serter Taş, 1 Eylül 2015’te IŞİD militanları tarafından kaçırılmış, silah arkadaşı Yusuf Beylem ise IŞİD’in saldırısı sonucu yaşamını yitirmişti. Taş’ın serbest bırakılması için IŞİD ile yapılan görüşmeler ise sonuçsuz kalmıştı.

‘HDP DIŞINDA GİRİŞİMDE BULUNAN HİÇBİR SİYASİ PARTİ OLMADI’

Saldırısında 1 asker yaşamını yitirdi, 2 asker yaralı Halen Suriye’nin Rakka kentinde cezaevinde tutulan Taş, Türklerin olduğu koğuşta kalıyor. Iğdırlı olan ve çiftçilikle uğraşan Taş ailesi ise çocuklarının kurtarılmasını istiyor.

Kobisector’e konuşan Baba Aydın Taş, evladına bir an önce kavuşmak istediğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Oğlum 15 aydır IŞİD’in elinde rehin olarak tutuluyor. Biz de basında öğreniyoruz Rakka’da cezaevinde tutulduğunu. Oğlumla ilgili olarak hükümet bize bir şey söylemiyor. Kurtarılıp kurtarılmayacağına ilişkin hiçbir bilgi vermiyorlar. O kadar çağrı yaptık yalvardık ama kimse oğlumuzu kurtaramadı. Oğlum için bugün Ankara’ya geldim, İçişleri Bakanı’yla görüşeceğim. Umarım olumlu bir sonuç çıkar,

Bakan Bey bize iyi şeyler söyler. Daha önce HDP Iğdır Milletvekili konuyu meclis gündemine getirdi. Onun dışında şimdiye kadar Meclis’teki partiler herhangi bir girişim yapmadılar.”

 

‘DEVLET OĞLUMU BİZE KAVUŞTURSUN’
‘IŞİD’in kaçırdığı Türk asker Rakka’da cezaevinde’ Çocuğuna kavuşmadıkları için ailece perişan olduklarını dile getiren baba Taş, şöyle devam etti: “Oğlum Serter’i 15 aydır göremediğimiz için yıkılıyoruz resmen. Çok kötü olduk. Her gün onu düşünüyoruz. Annesi oğluna kavuşamadığı için hastalandı. Şimdi ilaçla ayakta durabiliyor.

Sürekli ağlıyor. Serter’in kardeşleri de çok üzgün. Bir an önce abilerinin yanında olmasını istiyorlar. Her gün onun resimlerine bakıyorlar. Küçük çocuğum abisine çok üzüldüğü için hastalandı. Şimdi onu sürekli Ankara’ya tedaviye götürüyorum. Ben ne yapacağıma artık şaşırdım. Serter oğlum için Ankara’da girişim mi yapayım yoksa hasta olan çocuğum için Ankara’da hastane kapılarında mı gezeyim?

 Çok yoruldum. Devlet bana yardımcı olsun oğlumu bize kavuştursun.”

Bu sözlerin tümü önceki gece yayınlanan görüntülerle başka bir aşamaya evirildi.

Bizden duyuru: IŞİD’in yayınladığı söz konusu videoda kamuoyunu rahatsız edebilecek, terör örgütlerinin propagandasına hizmet edebilecek unsurlar bulunduğundan, KobiSector’un bağlı olduğu RCA Global Media Topluluğu’nun önceden dünya kamuoyuna ilan ettiği ‘Yayın Politikası’na sadık kalarak, bu haberde hiçbir eylem görüntüsüne yer verilmemiştir.

Tagged under

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul

Banner 468 x 60 px